РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ТАНЫМДЫҚ ПОРТАЛЫ
Қазақ тілі әдебиет
23 наурыз 2019
71
0

А.Байтұрсынұлы. «Егіннің бастары»

Күні

Сынып: 5 А

Пән: қазақ әдебиеті

Сабақ тақырыбы: А.Байтұрсынұлы. «Егіннің бастары»

Мақсаты:

1) А.Байтұрсынұлының өлеңін оқыта отырып, ақынның сыншылдығын   таныту, дәлелдеу;  Өлеңнің мазмұнын меңгерте отырып, идеясын ашу.

2) Әр оқушының ой - қиялына ерік бере отырып, өзінше ой түюге баулу, шығармашылыққа, мәнерлеп оқуға  дағдыландыру, ойлау әрекеттерін қозғалысқа түсіру, ойлау дағдыларын дамыту.

3)Автор көтерген идея арқылы жас ұрпақты қайырымдылыққа, жанашырлыққа, мейірімділікке тәрбиелеу, жаман әдеттен жирендіру.

Сабақ түрі:

Тақырыпты өздігінен меңгерту сабағы.

Әдістері: 

Жеке, топтық, жұптық жұмыс, жоғары деңгейлі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Қажетті қосымша құралдар:

Слайд-презентация, топ идеясын қорғауға қолданылатын құралдар (түрлі түсті маркерлер, «А-3» қағаздары, скотч, қайшы т.б.)

Күтілетін нәтиже:

Сөздерді қолданылуына байланысты ажырата алады. Жалпылама лексика туралы мағлұмат алады. Іс-тәжірибе жүзінде ажырата алады.

Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу.

2. Топқа суреттер арқылы бөлу.

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Оқушылармен амандасады.

Оқушылар бір-біріне тілектер айтады, сәттілік тілейді

  ІІ Жаңа тақырыпқа шығу      

   Слайд-презентация көрсету.

«Ахмет Байтұрсынұлы»

Слайд көрсету

Оқығандары, түсінгендері бойынша қысқаша тұжырым жасайды.

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.

 

«Егіннің бастарын» оқыту

Оқушыны қадағалайды,бағыттайды

Аулаған балықтарында берілген тапсырманы орындайды. Тақырыптарды байланыстыра отырып қайталайды.

Сергіту сәті

 

«Биші сутышқан» клипі 

 

Оқушылармен  бірге орындайды.

Клипке қарап, дене қимылдарын жасайды

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дискуссиялық карта

+

-

 

 

 

(Тәкаппар бидайға мінездеме)

 

Дәптерде дискуссиялық картаны толтырады

Ү Бекіту кезеңі

«Тәкаппарлық деген не?» тақырыбында ойтолғау жазу.

Жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.

Бағалатады

 ҮІ  Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:

 

 

 

 

 

    «Тазалық» ойыны 
1. Чемодан
2. Қоқыс жәшігі 
3. Еттартқыш 

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгінгі сабақта-ғы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгінгіі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек,толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) 

 

1. Чемодан (суреті) 
2. қоқыс жәшігі  (суреті) 
3. еттартқыш  (суреті) 
 стикерлер жапсырады

ҮІІ  бағалау

Оқушылардың өзара бағалауы.

Оқушыларды тыңдайды

Өзін,жұбын, тобын бағалайды

ҮІІІ Үй тапсырмасы:

 

 

 

 

« Кәде сый »

« Кейіпкер  орындығы »

 

 

  

 

 

Күнделікке жазады

 

 

 

 

 

Сыныптастарына тілек жазады, тарту етеді.

ІХ  Мұғалімнің

Бағалауы.

 

 

Журналға, күнделікке баға қояды

 

           

 

Сабақтың тиімділігі: Сабақ басталарда әр оқушыға жеке тапсырманы алдарына ұсынылған кітапшаға орындау ескертілген болатын. Сабақ соңында сол кітапшалардың соңғы парақшасына өзара тілек жазып, кітапшаны бір-біріне тарту етті. Бұл  оқушылардың қызығушылығын арттырып,  келесі сабақта тағы қолдансақ мен тапсырманы бүгінгіден де артық бағаға орындап, досыма тарту жасар едім деген пікірлерге жетеледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақаламен бөліс

Пікір беру
Пікіріңіз:
Полужирный Наклонный текст Подчёркнутый текст Зачёркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищённой ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Суреттегіні еңгізіңіз:*
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив