РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ТАНЫМДЫҚ ПОРТАЛЫ
Орта мерзімді жоспар / Бастауыш сынып
6 ақпан 2017
287
0

Бізді қоршаған орта (ҰМЖ)

Қысқа мерзімді жоспар

 

Пән: Дүниетану

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Бізді қоршаған орта (ҰМЖ)

Мектеп: №51 М.Қаратаев

Күні:26.11.2016 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Аханова Несібелі

Сынып: 1 «б»

Қатысқандар саны: 27

Қатыспағандар саны: 0

 

Сабақ тақырыбы

2.1 Жергілікті жерде бағдарлану

(ОМЖ немесе ҰМЖ)

 

 

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

1.2.1.1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау  (ОБ 19-бет)

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: жергілікті белгілерге қарап көкжиек тұстарын анықтай алады

Көптеген оқушылар:күн арқылы уақытты болжайды және көкжиек тұстарын анықтай алады.

Кейбір оқушылар:көкжиек тұстарының шартты белгілерін

біледі,тұстардың орналасу ретін ажыратады.

Бағалау

критерийлері

көкжиек ұғымын түсінеді;жергілікті белгіге қарап көкжиек тұсын анықтайды.

Тілдікмақсаттар

 

жергілікті белгі,күн,көкжиек,көкжиек сызығы тұстары,солтүстік,оңтүстік,шығыс,батыс

 

Құндылықтардыдарыту

 

 

оқушыларға қоршаған ортасы туралы ғылыми негіздерді меңгерте отырып, тарихи, географиялық тұрғыдан ойлауын дамыту; (ОМ)

 

Пәнаралықбайланыстар

Жаратылыстану,сауат ашу

АКТ қолдану дағдылары

 АКТ слайд

Бастапқы білім

 

Осыған дейінгі бөлімдерде келесі тақырыптар қарастырылды: үй, отбасы, достық  және мектеп. Бұл бөлім - әлемді жалпы қарастыратын логикалық жалғасы.(ОМЖ)

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Оқушыларды сабаққа дайындау.

Ширату жаттығуы: «Күн,түн» күн дегенде қолды жайып тұрады,түн дегенде отырады.

-Таң атқанын қайдан білеміз? – Кеш болғанын қайдан білеміз?

-Күннің шыққанынан.Күннің батқанынан.

 Олай болса күннің шығу және бату тұстарымен танысамыз.

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

Суретпен жұмыс:

Оқулықтағы суретке қара уақытты немен анықтаймыз?

Баланың айналасында көз жеткенге дейін не көрініп тұр?Жер мен аспанның қосылған жерінде не көріп тұрсыңдар? Тағы не байқап тұрсың?

  Сұраққа жауап ала отырып,уақытты сағатпен,сағат болмаған жағдайда,таңертең,түс,кеш болғанын күн арқылы білетінін көкжиек,көкжиек сызығы туралы түсіндіріп кету.Көкжиек тұстары болатынын айту.

Ж.  1-тапсырма:

 Мәтінді оқы ,ерекшеленіп жазылған сөздерді ата.

 Сол сөздерге түсінік бер.

    Мәтінді оқып,жұпта талқылайды,топта айтады.Әр топтан үздік жұп жауап береді.

Дескриптор:   - көкжиек,тұс сөздерін тауып,атайды.

-       Көкжиек сөзі көз жеткенге дейінгі кеңістік екенін,тұс сөзі көкжиектің 4 тұсы болатынын айтады.

 

Ө. 2-тапсырма: (Оқулық бетіндегі сурет бойынша)

 Күн қай тұстан шығып тұр,тұсты ата?

Дескриптор:   «Ш» әрпінен шығып тұрғанын, «шығыс» екенін айтады.

«Табиғат құбылыстары » ойыны.Жаңбыр жауды,дауыл тұрды,найзағай ойнады,күн шықты – қимылмен көрсетеді

 

 

 

Т.3-тапсырма: (ҚБ тапс.жин) Слайдтан тұстар белгіленген сызба беріледі. «О» оңтүстік белгілі,әр тұстың тұсына әріптер жазу керек)

Сурет бойынша көкжиектің тұстарын анықтаңыз және

әріппен белгілеңіз.(әр топқа үлестірме таратылады)

Дескриптор:

- сурет бойынша солтүстікті анықтап, С әрпімен белгілейді;

-  сурет бойынша батысты анықтап, Б әрпімен белгілейді;

-  сурет бойынша шығысты анықтап, Ш әрпімен белгілейді.

 

-Сыныптың терезесі қай тұсқа қарап тұр деп ойлайсың?

- Оңтүстікке.

- Неге?

- Өйткені күн түсіп тұр.Күн түскен жақ оңтүстікті білдіреді.

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

АКТ слайд

Сабақтыңсоңы

Кері байланыс

Берілген суреттің тұсына үлестірме сөздерді жапсырамыз.

(Үлестірме сөздер: көкжиек,солтүстік,оңтүстік,батыс,шығыс,жергілікті белгі)

   күннің суреті

Бағалау:

2-тапсырма бойынша топтағы әр жұп ішіндегі үздік жұпты атайды.

3-тапсырма бойынша топ бір-бірін бағалайды.

 

үлестірме

Саралау

Термин сөздерді көбірек қолданып сөйлегенін қадағалаймын. Қабілетіжоғарыоқушыларғатұстардың орналасу ретін байқатуға тырысамын.(С қарап тұрғанда Ш оң жақта,Б қарап тұрғанда С оң жақта)

Бағалау

Тапсырмалармен,кері байланыспен.

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Партада дұрыс отыруын қадағалаймын сергіту жаттығуын жасатамын

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

 

                 

 

ТОЛЫҚ ЖҮКТЕУ

Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сайтқа тіркелуіңіз қажет.

Мақаламен бөліс

Пікір беру
Пікіріңіз:
Полужирный Наклонный текст Подчёркнутый текст Зачёркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищённой ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Суреттегіні еңгізіңіз:*
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив